Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?


Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır? Digital marketing olarak da bilinen ve müşterilere ulaşmanın en hızlı yolu olarak kabul edilen bu operasyon tamamen bir analiz sistemidir diyebiliriz. Burada önce kendimizi iyi analiz ederek başlayabiliriz. Sonra markamızı ve ürünlerimizi analiz etmemiz gerekmektedir.En son olarak da hedef kitle analizi yapmak gerekmektedir. Bu kadar analiz neden yapılıyor? Doğru stratejiyi belirlemek için.

Stratejisi doğru olan bir pazarlama ile doğru kişilere doğru sitelerde veya sosyal medya mecralarında doğru anahtar kelimelerle ulaşabilmektir. Bunu yapmak içinde yukarıda saydığımız analizlerin doğru yapılması şarttır. Bütçe belirleme ve bütçe kullanımı yapılan analizden sonra yapılmalıdır, eğer bu şekilde yapılalışsa bütçeyi doğru kullanmış sayılmayız. Basitçe örnekleyecek istersen oyun konsolu sattığımız bir web sitesinin reklam çalışmasını yaparken oyun oynayan en fazla kişinin içinde olduğu yaş aralığı belirlenmelidir, tabii ki her yaştan insan oyun oynar ama yüzde seksen 12-28 yaş aralığındaysa bu ayrın bütçemnizin çöpe gitmesine neden olabilir.

Dijital pazarlamanın önemi

Dijital pazarlama, markaların ürün ve hizmetlerini en hızlı şekilde hedefledikleri kullanıcılara ulaştırma yoludur. Bu yöntem ile doğrudan hedeflenen kullanıcılara ulaşabilen markalar ürünleri için sağladıkları faydayı fark ettikçe dijital pazarlamanın önemi daha çok farkedilmeye başlamıştır.

Arama motoru optimizasyonu gibi yöntemler dijital pazarlamaya göre daha uzun süreli etki gösterdiği için iki çalışma aynı anda yapılabilmektedir. Belirlenen hedef kitlelere ulaşılabilecek mecralar belirlendikten sonra yapılan satın alma ve reklam yöntemleriyle aynı gün hedef kitlelerine ulaşabilen markalar bu yöntem ile hızlı sonuçlar alabilmektedirler.

Dijital pazarlama stratejisi nasıl belirlenir? 

Dijital pazarlama konusunda yapılan çalışmaların başında mutlaka analiz olmalıdır. Marka analizi, hedef kitle analizi, rakip ve rekabet analizi en başta yapılması gereken analizler arasında yer almaktadır.

Aynı ürün ve hizmeti satan rakipler belirlenip bu rakiplerle rekabet edebilmekçin detaylı analizler yapıldıktan sonra planlama safhasına geçilmelidir. Planlama safhasında ise hedeflenen internet kullanıcılarının iz bıraktığı siteler belirlenmeli ve bu siteler üzerinden trafik hedeflenmelidir.

Planlama safhasında belirlenen mecralar için bütçe oluşturma ve satın alma işlemleri yapılabilir. Satın alma işlemleri reklam ve sponsorlu çalışmaları da kapsamaktadır.

trateji belrleme dijital pazarlamanın en önemli aşaması olsa da bir o kadar daha önemli olan diğer aşama ise fayda zarar analizi yapmaktır. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra yapılacak fayda zarar analizi ile stratejinin markaya olan faydası ölçülmeli ve yeni stratejiler bu analiz üzerinden devam etmelidir.

Sosyal medyanın dijital pazarlamaya etkisi

Sosyal medya kullanıcılarının çokluğu ve etkileşimin en fazla olduğu mecralar olmasından dolayı dijital pazarlama üzerinde büyük bir etksi bulunmaktadır. Sosyal medya stratejilerini iyi kurgulayan markalar satın alma yapmadan içerik üzerinden büyük etkileşimler sağlayabilmektedirler. Dijital pazarlamanın asıl amaçlarından biri etkileşim sağlamaktır ve bu yüzden bütçeler oluşturulup satın almalar yapılmaktadır.

Burada devreye içerik yönetimi girmektedir. İçerik ve içeriği sunma şekli iyi olan markalar reklam çalışması yapmadan viral olabilmekte ve hedefledikleri kitlelere daha az bütçeler ile ulaşabilmektedirler.