Dijital Marka Yönetimi

Dijital Marka Yönetimi

Dijital Marka Yönetimi


Dijital Marka Yönetimi daha çok kurumların ve firmaların özellikle ürünlerinin ve markalarının bilinirliğini ve popüleritesini arttırmak için yaptığı bir çalışmadır. Bilinirliği arttırmak hitap ettiği kişiler tarafından bilinmek demektir. Dijital ortamlarda bilinirlik ve popülerlik en önemli unsurların başında yer almaktadır. Başarılı bir marka çalışması ile firmalar hedef kitlelerini ülke boyutlarına varacak kadar genişletebilmektedir.

Biraz iddialı gibi görünse de gerçek böyledir. Dijital Marka yönetimi ile hedef kitleler genişletilir ve artık çok daha fazla kişi tarafından bilinirsiniz. Bu da ürününüze veya markanıza popülerlik kazandırmaya başlar.

Bugün dijital platformların kayıtlı kullanıcıları arttıkça markaların da hedef kitleleri büyümektedir. Sayı olarak büyümese de dijital hedef kitle olarak büyüme gerçekleşmektedir. Bu da dijital popülerlik ve bilinirliği arttırma çalışması ile avantaja çevrilebilir. Çünkü en hızlı sonuç veren marka yönetimi çalışması dijital ortamda yapılan çalışmadır.

Dijital Marka Yönetimi Nasıl Yapılır?


Dijital Marka Yönetimi ürünlerinizin ve markanızın lansmanı olarak da düşünülebilir. Strateji kurulurken marka değeri, müşteri portresi, demografik kırılımlar ve benzeri birçok etken göz önüne alınmalıdır. Her marka kendini ifade edebildiği kadar vardır. Önemli olan etkenlerin başında ifade şekli yer almalıdır. Dijital Marka Yönetimini etkileyen faktörler;

  • Analiz
  • Strateji belirleme
  • İçerik oluşturma
  • Planlama
  • Bütçe oluşturma
  • Satın Alma

Dijital Marka Yönetimi ile bilinirliği arttırma

İnternet üzerinden ürün ve hzmet satışı yapmak, hedef kitle arttırmak gibi çalışmalar firmaların bilinirliğini arttırmaya da yaramaktadır. Bir firmanın bilinirliğini arttırması eş zamanlı olarak markasının popüleritesini de arttırmaktadır. Gözardı edilmemesi gereken konuların başında gelen bilinirliği ve popüleriteyi arttırma dijital marka yönetiminin en büyük faydalarının başında gelmektedir.

Uzun vadeli  dijtal marka yönetimi çalışması ile firmalar ve markalar anahtar kelime aramalarıyla değil marka isimleriyle aramalara ulaşabilmektedirler. Örneğin çelik kapı ihtiyacı olan bir kişi internette arama yaparken kadıköy çelik kapı araması yaparken a markası çelik kapı kadıköy diye arama da yapabilir. Bunu sağlayabilmek için uzun vadeli dijtal marka yönetmi çalışması yapılmalıdır.

Dijital marka yönetimi çalışmasının sonucunda fayda sağlanıp sağlanması bu şekilde de test edilebilmektedir. Google analytics ve google search console gibi servisler üzerinden bu faydaların sağlanıp sağlanamadı kolayca kontrol edilebilmektedir.

Dijital marka yönetimi ile daha büyük hedef kitlelere ulaşın

Günümüzde internet kullanımı iş dünyasının merkezine yerleşmiş durumdadır. Artık işletmeler her yıl pazarlama giderlerinin büyük bir kısmını dijital pazarlamaya ayırmaktadır. Dijital pazarlama yapmak için gerekli olan hazırlık aşaması da dijital marka yönetimi ile gerçekleştirilmektedir. marka yönetimi çalışması yapmadan dijital pazarlama yapmak firma hakkında doğru hedef kitleye kendini iyi ifade etmek konusunda sorunlar yaratabilmektedir.

Tam donanımlı olmayan firma profilleri hedef kitle üzerinde istenilen etkiyi gösteremeyebiliyor. Kendini iyi ifade edebilmekiçin ise dijital mecralarda tam donanımlı ve eksiksiz profiller oluşturmak gerekmektedir. Bu profiller ve internet siteleri üzerinden yapılan dijital pazarlama çalışmaları faydayı arttırmakta ve hedef kitleye iyi ifadeye yardımcı olmaktadır.