Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu


Google Seo günümüz internet teknolojilerinde hedef kitleye ulaşmak için en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Fakat bu kadar çok tercih edilmekle beraber başarı yüzdesinin de oldukça düşük olduğu gözlenmektedir. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bu çalışma web sitelerinin arama motorlarının robotları tarafından algılanıp uygun kelimelerle hafızaya alınmasını hedeflemektedir.

Tabi arama motoru robotlarının neye göre siteleri sınıflandırdığı ve hafızaya alma işlemini gerçekleştirirken hangi kriterlere dikkat ettiği çok önemlidir. Sürekli değiştirilip güncellenen algoritmalar ile arama motorları web sitelerinin sürekli güncellenmesini ve güncel kalmasını sağlamaktadır.

Arama motoru optimizasyonu işini sürekli olarak takip edip kendini buna göre revize eden siteler rakiplerinden bir adım öne geçmeyi başarabilmektedir. İnternette sıralamanın bu denli önemli olduğu bir ortamda firmalar ve kurumlara düşen en büyük görev rekabette arkaya düşmemek için başarılı bir seo çalışması yapmaktır.

Googl Seo Nasıl Yapılır?


Google Seo Nasıl Yapılır? Baktığımız zaman google ve diğer arama motorlarında en çok sorgulanan kelimelerin başında gelmektedir. Çünkü herkes haklı olarak arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak ister. Ama maalesef bu o kadar da kolay bir işlem değildir. Neden mi bu kadar zor; çünkü başta google olmak üzere tüm arama motorları web site sahiplerinden aynı anda birçok şey yapmalarını istiyor.

Google Seo yapmak tek başına bir iş değildir. Aynı anda birçok şeyi başarılı bir şekilde yapabilen siteler google da avantaj yakalayabiliyor. Nedir peki bunlar? Sayfa yapıları, html kodlamalar, link paylaşımları, sosyal medya bağlantıları, rss sayfa yapıları, blog kullanımları, makale yayınları ve kaliteli link paylaşımları bunlardan birkaç tanesidir.

Şimdi bu başlıklara baktığımız zaman belki bir aylık bir süreçte bunların hepsini yapıyorsunuz fakat pek birşeyin değişmediğini görüyorsunuz neden? Google arama robotlarının algoritması çok net olmakla beraber birazda karışık bir yapıya sahiptir. Ve bu da işi gerçekten titizlikle yapmayı gerektirmektedir.

Google Seonun Faydaları


Google Seo'nun faydaları markaların ve kurumların orta ve uzun vadede hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlamaktadır. Arama motoru optimizasyonu ile web site sahipleri uzun vadede reklam giderlerini kısmayı hedefleyebilirler. Ürünlerini tanıtmak isteyen ve dijital ortamda arama sonuçlarında görünmek isteyen firmalar bunu büyük ölçüde reklam vererek sağlamaktadırlar. Google seo ile aynı yapılır mı? diye soracak olursa reklam kadar hızlı olmasa da rekabet edilecek sektöre göre yakın sonuçlar sağlayabilir. Seo çalışmasını rekabet için kullanan web site sahipleri şüphesiz rekabette daha ön sıralarda bulunmaktadırlar. Bu da bize sen nun en büyük faydasını göstermektedir.

Dijital dünya rekabetini etkileyen iki etken reklam ve seo çalışmalarıdır. Rakiplerini geride bırakmak isteyen tüm markalar bütçesine göre ya reklamı ya da seo hizmetini seçerler, ikisinin birden kullanıldığı siteler tabi biraz daha fazla avnataj sahibi olurlar. Buradan şu sonuca varabiliriz. Doğru belirlenmiş bir hedef kitle çalışmasıyla belirlenen kitlelere ulaşmak istiyorsak sitemizin google seo açısından güçlü olması gerekmektedir.

Google Seoyu Etkileyen Faktörler


Google Seo'yu etkileyen faktörler sıralanacak olursa liste bir hayli kabarık olacaktır, ama en önemlileri hangisi diyecek olursa bunları kısaca listeleyebiliriz. İyi sonuç veren arama motoru optimizasyonunu etkileyen faktörler;

  • Sayfa optimizasyonu
  • Kaliteli ve anlaşılabilir içerik
  • Kaliteli link
  • Anahtar kelime yönetimi
  • Makale yayını
  • Sosyal medya bağlantıları